Harmonogram 2021

sesja posterowa

Dowody wzoru Herona

Urszula Wąsik

Plakat zawiera prezentację dowodów twierdzenia Herona, które zostały zaprezentowane w formie graficznej. Postać wzoru zawiera pierwiastek co może sprawiać wrażenie trudnego do przedstawienia na rysunku.

Graj z głową, wybieraj racjonalnie – paradoks hazardzisty.

Magdalena Młodzik

Mamy ciepły wieczór 1913 roku, Janek udaje się do kasyna w Monte Carlo z przekonaniem, że dziś jest jego dobry dzień. Po 10 godzinach wychodzi uboższy o kilka milionów. Nie bądź jak Janek, poznaj na czym polega paradoks hazardzisty i nie daj mu się zwieść! Tematem posteru będzie wspomniany paradoks hazardzisty, znany również jako złudzenie gracza czy błąd Monte Carlo. Wytłumaczymy co kryje się pod tym hasłem oraz podamy przykłady z życia wzięte, pokazujące, że zjawisko dotyka każdego z nas – nawet jeśli nie jesteśmy, mniej lub bardziej, zapalonymi hazardzistami.

Myślę o niebieskich migdałach i teorii ergodycznej

Agnieszka Widz

Plakat przedstawi definicje, intuicje i twierdzenia dotyczące teorii ergodycznej i pokaże jak jednym rzutem oka ogarnąć pół przedmiotu.

Procesy stochastyczne w wycenie opcji na przykładzie modelu Blacka-Scholesa

Paulina Frysiak

W obecnych czasach coraz większą uwagę w finansach i ekonomii poświęca się metodom ilościowym. W szczególności, ważną rolę odgrywają badania zmienności cen instrumentów finansowych. Pozwalają one na przewidzenie sposobów kształtowania się rynków, a co za tym idzie - dają inwestorom możliwość dopasowania swoich reakcji i osiągnięcia potencjalnie wyższych zysków. W tym celu konstruowane są modele oparte na procesach stochastycznych.

Tematem plakatu jest wykorzystywanie procesów losowych do wyceny instrumentów pochodnych. Za przykład posłuży klasyczny i popularny model wyceny opcji Blacka-Scholesa. Opisany zostanie konstrukt standardowego procesu Wienera, będący podstawą wyprowadzenia modelu, a także elementarne pojęcia z zakresu wyceny i modelowania instrumentów pochodnych. Zaprezentowane będą wyniki badania, w ramach którego wyznaczono zmienność implikowaną. Ich wizualizacja pozwoli odnieść się do zagadnienia płynności opcji na WIG20.

Postawione zostanie pytanie: czy metody ilościowe są wiarygodnym narzędziem do przewidywania zmian cen instrumentów?

Zadania sprzyjające rozwojowi myślenia matematycznego u dzieci

Natalia Szczepanik, Patrycja Pałys

W plakacie omówimy:
- wpływ wskazówek nauczyciela podczas rozwiązywania zadań niestandardowych,
- sposób rozumowania dziecka oraz jego zachowanie podczas rozwiązywania tego typu zadań,
- badania przeprowadzone na dzieciach w różnym wieku, ich przebieg, treść i wynik,
- jak istotny wpływ ma rozwiązywanie zadań niestandardowych na rozwój myślenia matematycznego.